19 Mart 2010 Cuma

Çiçek "Armut"

Herkese merhaba. Yine kendi yaptığım bir oyuncakla sizlerle birlikteyiz. Annemin evdeki artık kumaş ve düğmeleriyle yaptığım bu çiçeğin adı Armut:) Çiçeğin yapraklarını kesmeye başladığım sırada, annem kalıbımın şekline bakarak, "armut mu yapacaksın"dedi ve böylece eserin adı da konulmuş oldu:)
Diktiğim oyuncakların kalıbını ezbere çizip, kesiyorum. Yapım aşamaları ise şöyle;
1. Önce çiçek yaprağı şeklinde kalıp hazırlayıp, 8 tane açık pembe, 4 tane koyu pembe, 4 tane lila toplam 16 tane(8 öntarafı, 8 arka tarafı için) yaprağı kumaşlardan kesiyoruz.
2. Sarı kumaştan da çay fincanı tabağı büyüklüğünde 2 adet yuvarlak kesiyoruz.
3. Yaprakları çift olarak dikip ters çeviriyoruz, içlerini elyaf dolduruyoruz. Elimizde 8 tane içi dolu yaprak oluyor.
4. Yaprakları yan yana koyup, dar kenarlarından teğelleyerek çiçek formu veriyoruz.
5. Göbeği için sarı yuvarlak kumaşın kenarına yarım cm.den teğelleyip, biraz büzüyoruz. Kenar kısımlarını püskül kalmaması için içe doğru katlayarak, gizli dikişle, çiçeğin göbeğine dikiyoruz.
6. Göbeğin içini elyaf doldurup, diğer sarı parçayı da aynı işlemle arka tarafa dikiyoruz.
7. Gözleri ve ağızı için ben düğme kullandım. Siz isterseniz dikişle göz ve ağız yapabilir ya da hazır satılan gözlerle oyuncağınızı tamamlayabilirsiniz.
Ben bu çiçekte oyuncak formu olsun diye yapraklarını birleştirmedim. Eğer istenirse yapraklar birleştirilerek yastıkta yapılabilir. Anlatımımın yeterince anlaşılabilir olduğunu umut ediyorum.
Dün akşam arkadaşım Eda ile birlikte bir seminere katıldık. Seminer dönüşü Eda Ayhan, Beyhan, Ceyhan balıkları çok beğendiğini, yakın zamanda onlardan dikmeyi deneyeceğini söyledi. Eda'ya dün dikme işlemini tamamladığım bu çiçekten bahsetmek aklıma gelmedi. O yüzden sıcak sıcak bugün ekliyorum. Hem Eda'ya hem de sizlere yeni fikirler versin.
Aşağıda çiçeğin tersten görünüşü var. Her tarafını temiz dikişle kapatmaya özen gösterdim.

4 yorum:

 1. armutlar birleşip papatya olmuş
  çok güzel canım ellerine sağlık sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Hayriye hanım teşekkür ederim. Bundan sonraki postu size amağan ediyorum:)

  YanıtlaSil
 3. çok cici olmuş amca kızı eline sağlık emine...

  YanıtlaSil
 4. teşekkür ederim emineciğim.

  YanıtlaSil